آیا احمدی نژاد و هاشمی تا آخر آرام خواهند نشست؟(نشریه زبان سرخ شماره12)

این روزها مهم‌ترین موضوعی را که می توان به عنوان خط راهبردی اندیشکده های بزرگ جهانی همچون بروکینگز، واشنگتن ، ویلسون و ... دنبال نمود انتخابات ریاست جمهوری ایران است. در حال حاضر بیشترین حجم این خطوط خبری را «روند احراز صلاحیت توسط شورای نگهبان» تشکیل می دهند.
به عنوان نمونه اندیشکده‌ی واشنگتن در گزارشی به قلم مهدی خلجی، در تحلیل خود نوشت که "شورای نگهبان در روز 12 می، بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست ‌جمهوری را آغاز خواهد کرد." خلجی با نگاه آمریکایی این گونه تجویز می‌کند که به واشنگتن این اجازه داده می‌ شود که "از فرآیند کنترل‌شده ‌ی انتخابات انتقاد بیشتری بکند و خواستار ایرانی آزادتر و دمکراتیک‌تر باشد."
و یا اندیشکده‌ی ویلسون نیز نشستی با موضوع "ایران: نبرد برای مقام ریاست‌جمهوری" در تاریخ 23 می برگزار نمود که در معرفی این نشست این گونه آمد: "شورای نگهبان ایران، لیست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران را در تاریخ 22 و 23 می، اعلام خواهد کرد. در این نشست، هیئتی از کارشناسان ما در خصوص نامزدهای نهایی، خط مشى حزبى هر یک و تأثیرات احتمالی کاندیداها بر روی سیاست داخلی و خارجی ایران در آینده به بحث و گفت‌وگو خواهند پرداخت." زمان برگزاری این نشست با تاریخ اعلام نتایج احراز صلاحیت‌ها تعجب‌ برانگیز است.
بعد از احراز صلاحیتها رسانه های بیگانه با حجم بیشتری در امور داخلی کشورمان دخالت نمودند. پاتریک ونترل سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا گفت: 8 نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران که ژوئن آینده برگزار می‌شود، احتمالا از هیچ‌ گونه مشروعیت مردمی برخوردار نیستند. این دیپلمات از رد صلاحیت هاشمی و مشایی، 2 نامزدی که آنها را «برجسته» خوانده، انتقاد کرد.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که حس انسان‌ دوستی و ترحمش نسبت به ملت ایران شعله ور شده در اظهاراتی مداخله جویانه عنوان داشت: شورای نگهبان مانع از ایجاد دموکراسی در ایران است.
بی‌ بی‌ سی فارسی نیز در برنامه‌های خود، پروژه‌ای جدید را برای انتخابات کلید زد. برنامه‌های بی ‌بی ‌سی فارسی معمولا نیمه ‌شب به پایان می ‌رسید، اما برنامه‌های سه‌شنبه شب با پخش چند ویژه‌ برنامه ادامه داشت و مجریان و کارشناسان این شبکه بارها از 2 کاندیدایی که صلاحیت شان احراز نشده است، خواستند فورا واکنش نشان دهند. بی‌بی‌سی فارسی در برنامه «60 دقیقه» شامگاه سه ‌شنبه‌اش به بهانه عدم احراز صلاحیت آقایان هاشمی رفسنجانی و رحیم مشایی، تمام مدت این برنامه را به حمله به شورای نگهبان و زیر سوال بردن سلامت انتخابات اختصاص داد و از این 2 کاندیدا خواست فورا واکنش نشان دهند و موجب «بحران ناامیدی پس از امید» در میان هوادارانشان نشوند.
برنامه‌های سه‌ شنبه شب بی‌ بی ‌سی با حضور کارشناسان مختلفی از جبهه نیروهای اپوزیسیون‌ جمهوری اسلامی پخش شد؛ حسین باستانی، فرخ نگهدار، آرش غفوری، مجید محمدی، مجتبی واحدی، محمد نوری‌زاد، ابوالحسن بنی صدر و... میهمانان حضوری یا ویدئو کنفرانسی سه ‌شنبه شب بی‌بی‌سی بودند.
برنامه 60 دقیقه، دو مستند از آقایان هاشمی‌ رفسنجانی و مشایی پخش کرد و با پخش این مستندها و سخنان کارشناسان، تلاش کرد آنها را به اعتراض و نشان دادن واکنش ترغیب کند.
گوینده این شبکه بارها به کاندیداها گفت: "همه منتظر واکنش‌ها هستند." در برنامه بی‌ بی ‌سی فارسی در شامگاه سه‌ شنبه که تنها برای تأثیرگذاری بر آقای هاشمی و مشایی و دعوت آنها به نشان دادن واکنش، پخش می‌شد، بارها عباراتی به کار گرفته شد که از آنها بوی "دعوت به موضع‌گیری شدید" به مشام می‌رسید. در همین راستا حسین باستانی گفت: "آقای احمدی‌نژاد در این مدت توقعاتی ایجاد کرده است که الان برای آنکه انگیزه هوادارانش را حفظ کند، باید همین الآن کاری انجام دهد."
باستانی به همین اکتفا نکرد و در ادامه از رئیس‌ جمهور کشورمان خواست "کار بزرگ" را انجام دهد:" آقای احمدی‌نژاد این توقع را ایجاد کرده است که با رد صلاحیت مشایی، کار بزرگی خواهد کرد، اگر آقای احمدی‌نژاد الان کاری نکند و اقدامش را برای روز انتخابات نگه دارد، شکست خیلی جدی در هواداران دولت ایجاد می‌شود. به این در روانشناسی اجتماعی می‌گویند بحران ناامیدی پس از امید، یعنی باید متناسب باامیدی که برای هواداران ایجاد شده، اقدام شود."
خبرگزاری رویترز نیز  واکنش محمود احمدی نژاد به رد صلاحیت مشایی را مورد توجه قرار داد.
این خبرگزاری به نقل از رسانه های ایرانی گزارش داد که احمدی نژاد اعلام کرده موضوع رد صلاحیت دستیار نزدیکش را از طریق رهبر ایران، آیت الله خامنه ای پیگیری می کند. رویترز اشاره می کند که احمدی نژاد گفته این موضوع را تا آخرین لحظه پیگیری می نماید و امیدوار است که این مسئله حل شود.
این رسانه‌ها از چند محور این موضوع را مورد بحث قرار دادند، هم از این بابت که برای مظلومیت ساختگی هاشمی اشک بریزند، از طرف دیگر شورای نگهبان و نظام را مورد حمله قرار دهند، از سوی دیگر به اتهام انتخابات غیر آزاد و درنتیجه تحریم انتخابات پیش بروند و همچنین آقایان هاشمی، احمدی نژاد و مشایی را به موضع گیری های غیرقانونی وادار نمایند.
تلاشی که تا این لحظه با ناامیدی دشمنان انقلاب اسلامی مواجه شده است. اما آنچه که نگران کننده است برخی موضع گیریهایی است که در فضای کشور انجام شد. به عنوان نمونه، رحیم مشایی و محمود احمدی نژاد در واکنش به نتایج احراز صلاحیّت های انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، هر دو عنوان نمودند که حقّ پایمال شده را از طریق رهبری انقلاب اسلامی پیگیری خواهند کرد. جالب اینکه «شبکه ایران» در 31/2/1391 در مطلبی با عنوان: "اسفندیار رد شد، امّا گوییم یا علی (ع) و ز دیوار می رویم" که بعدها از خروجی سایت حذف شد، نوشت: بهار 92 فصل دفاع از ولایت است. این جریان سعی کرد چنین وانمود کند که ردّ صلاحیّت مشایی، منافی با منویّات رهبر انقلاب اسلامی است و حامیانش را به بهانه دفاع از مطالبات اصلی رهبری، در برابر شورای نگهبان قرار دهد. یا آقای احمدی نژاد در آیین اختتامیه جشنواره وبلاگ‌نویسی و عکس بهار اشاره می کند که "متاسفانه جای مرد بهاری خالی است، اما حوصله کنید." یا آقای مشایی در جمع هواداران خویش پس از احراز صلاحیتها عنوان می کند که: مشکل فقط به دست رهبری قابل حل است و مطالبه را از ایشان داریم. با امید بسیار بالا این حل می شود.
آقای هاشمی نیز در جمع اعضا ستادش عنوان می کند: یکی از ضروری ترین کارها این بود که حماسه سیاسی رهبری که مقدمه حماسه اقتصادی است محقق شود که نشد. نامه نگاریهای آقایان موسوی اردبیلی، سید حسن خمینی، علی مطهری و خانم زهرا مصطفوی در حمله به شورای نگهبان و مطالبه حکم حکومتی از رهبر انقلاب همه در راستای سناریوی تحریک آقای هاشمی در اتخاذ مواضع مد نظر بیگانگان است.
بازی نکردن در زمین دشمنان انقلاب اسلامی، آزمونی بزرگ برای همه خصوصا آقایان هاشمی و احمدی نژاد می باشد. آزمونی که نشان از پایبندی واقعی اشخاص در دفاع از ولایت فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی است. این برهه محکی برای سنجش میزان صداقت اشخاص است. صداقتی که باید در عمل دید. صداقتی که اشخاص حاضر شوند منیّت های خویش را در برابر آرمانهای والای انقلاب اسلامی ذبح کنند.
 / 0 نظر / 17 بازدید