سفره هفت "پ" (نشریه زبان سرخ شماره 8)

ظهر یه روز بارونی داشتم به اتفاقات سال 91 فکر می کردم به بازار سکه و ارز، پول نفت، پسته، پراید و... و همینطور که مشغول قدم زدن در زیر بارون بودم؛ به این راز پی بردم که بعضی از مشکلات با حرف "پ" شروع می شن. لذا تصمیم گرفتم در اقدامی دشمن کوب سفره ی هفت پینِ دلم رو پهن و "پ" های خائن رو افشا کنم.
1) پنیر: پنیر به همراهی سایر لبنیات مثل رفیق شفیق اش یعنی تخم مرغ که به نوعی شام و ناهار و صبحونه ی ما مرفهین(!) رو تامین می کنه، اوج گرفت و پرواز کرد و همچون سیمرغ به افسانه ها پیوست. مشاهدات عینی یکی از برادران ما در آغازین روزهای فصل زمستان نشان می دهد، که در یک بقالی سطح شهر، یک نوع پنیر با وزن و بسته بندی یکسان با 4 قیمت متفاوت به فروش می رسد که تمامی قیمت ها بر روی پاکت و توسط کارخانه حک شده است!
2) پراید و پسته: خندانی که انحصارش به هیچ وجه در دست یک خاندان خاص کشور نیست! و به غیر از رفسنجان در اقصی نقاط ایران کِشت می شود و حکم نگاه کردن به لب خندانش با ریبه و تلذّذ، نامشخص است و خوردنش در پراید منجر به قطع یارانه می شود! قیمتش در لحظه حضور بازرس کیلویی 30000 تومان اعلام می شود و در همان لحظه کیلویی 58000 تومان فروخته می شود. پراید؛ خودرویی تماما ملی؛ قیمتش ناقابل 6000 دلار که البته همانند پسته به صورت کیلویی محاسبه می شود. خودرویی لوکس که عکس گرفتن با آن 5000 تومان هزینه دارد و غالبا مرفهین سوارش می شوند. با کیفیت. با توان پرواز در سرعت های بیش از صد کیلومتر! مفتِ مفت، ارزان تر از زانتیا! البته به دلیل محبوبیت بالای این خودرو متاسفانه شایعاتی در اطرافش وجود دارد نظیر این که بیش از هیتلر آدم کشته است که البته کذب محض است.
3) پترس: پس از سال ها که ما دقیقا نفهمیدیم این پسرک دیوانه چرا انگشتش را در سوراخ سد فرو کرد و چرا از محیط اطراف نظیر چوب و سنگ کمک نگرفت؛ و با محاسبه فشار وارد بر سطح به این نتیجه رسیدیم که اساسا طرف روانی بوده است؛ این شخصیت کذایی از کتب درسی حذف شد و  در اقدامی شایسته ی ستایش جای خود را به یک قهرمانِ واقعیِ خودی داد.
4) پول و پارتی: پول ملی اگرچه ارزشش به یک چهارم رسید ولی هنوز هم کارایی خودش را از دست نداده است و برای راه انداختن کار خلق ا... در بعضی ادارات به همراه یار همیشگی اش ابزاری کارگشاست هرچند تعداد صفرهایش زیاد شده و شائبه هایی مبنی بر محاسبه ی زیر میزی با دلار وجود دارد. پول نفت نیز آن عزیز سفر کرده ی متمولین است که بواسطه ی پشتکار رئیس جمهور شریف مان با حضورش بر سرِ سفره ها، قلوب مستضعفین را شاد کرده است!
5) پتروشیمی: از 8 پتروشیمی مصوب استان فارس به لطف تلاش و پیگیری های نمایندگان دلسوزاستانمان که بعضا دیده می شود بعضی هاشان در بعضی موارد نظیرِ نداشتن نطق در مجلس و رتبه در غیبت سرآمدند، یکی هم محض خالی نبودن عریضه افتتاح که چه عرض کنم به 30 درصد پیشرفت فیزیکی هم نرسیده است... البته دستشان درد نکند نماینده که اساسا نباید این کارها را انجام دهد؛ وظیفه نماینده استیضاح به هنگام وزیر کار، سفارش گوگولی مگولی ها جهت گرفتن وامهای ناقابل و 2 گفتن و تکبیر گفتن به هنگام استیضاح وزیر و یقّه پاره کردن برای منافع شخصی و توسعه ی قبیله ی خود، فارغ از بحث های ملی و استانی است. اساسا این کارها وظیفه ی استاندار است که اگر وقت کنند بعد از جلسه با مدیران مجتمع های تجاری نیم نگاهی هم به سایر پروژه ها کنند. از بحث 8 پتروشیمی که خارج بشیم به بحث گرانی ماست به واسطه ی کاسه، فروش محصولات خارج از بورس و واگذاری های مشکوک و اختلاس میلیاردی و صادرات محصولات بدون تأمین نیاز داخل و... می رسیم که همه و همه پتروشیمی رو خبر ساز کرد.
6) پشت پرده: مکانی خیالی که وجود خارجی ندارد. جایی که می گویند قیمت ارز و دارو و سکه و نفت و مواد غذایی و نتایج مسابقات فوتبال و اشتباهات داوری و ترانسفر بازیکنان و... در آنجا انجام می شود. مکانی خیال انگیز و سرزمینی عجیب، نزدیکِ همان گشتم نبود، نگرد که نیست خودمان!
7) پیروی: شعار همگانی مسئولین، بر سه نوع است پیروی از ولی فقیه، پیروی از هوای نفس و پیروی از پدرخوانده، واژه ای که هم می تواند اساس فکری باشد و هم ابزاری برای تامین اثاث منزل. از توضیح بیشتر معذوریم. لطفا سوال نفرمایید.
بعد از پهن کردن سفره با توجه به قیمت های سرسام آورِ ماهی گُلی و همچنین ماهیِ سپزی پلو و برنج، تصمیم بر این شد که آجیل را منهای پسته و بادام، سبزی پلو با ماهی را منهای سبزی و برنج صرف کنیم و با پای پیاده و بدون پول و پراید به مسافرت برویم. در پایان از نمایندگان مجلس تقاضا دارم در اقدامی دشمن کوب نظیر استیضاح وزیر کار، سریعا اقدام به حذف حرف خائن و مزدور "پ" از ادبیات فارسی کنند تا تمام مشکلات حل شود.

/ 0 نظر / 27 بازدید